1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. EKA tudengid ehitavad RMK-le metsa kõlakojad
EKA tudengid ehitavad RMK-le metsa kõlakojad

EKA tudengid ehitavad RMK-le metsa kõlakojad

Foto: Renee Altrov
Foto: Renee Altrov

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) sisearhitektuuri tudengid alustasid sel nädalal kolmest hiidruuporist koosneva puitinstallatsiooni ehitust, mis paigutatakse seejärel kõigile katsetamiseks RMK Pähni looduskeskuse lähedasse metsa Võrumaal.

Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praksi  sõnul toimivad kolmemeetrise läbimõõduga puidust ruuporid kui metsa kõlakojad, kus sees istudes kuuleb metsahelisid tavalisest võimendunumalt. „Lisaks peaks elamust pakkuma see, kui paigutame ruuporid looduses üksteisest õigele kaugusele ja õige nurga alla, nii et nende keskpunktis tekib kolmest suunast tulevate häälte sulandumisel ainulaadne surround heliefekt,“ sõnas Praks.

Foto: Renee Altrov
Foto: Renee Altrov

Ettevõtmisse kaasatud kirjanik ja semiootik Valdur Mikita sõnul aitab loodud arhitektuurne lahendus keskendunult kuulata nii metsa helirikkust kui ka vaikust, mis mõlemad ju Eesti märgid kõige paremas mõttes. „See on koht, kus lehitseda „looduse raamatut“, siiani selline koht Eesti metsades puudus,“ lausus Mikita.

RMK loodushoiu osakonna juhataja Marge Rammo sõnul pakuvad kõlakojad looduses seiklejale peavarju ja kohta mõtisklemiseks, ent vähenõudlikum matkaline võib neis ka öö mööda saata. „Asukoht RMK Pähni looduskeskuse läheduses võimaldab neid kasutada ka uudse väliõppeklassina ning viia läbi loodusharidusprogramme ja väiksemaid kultuurisündmusi,“ ütles ta.

Foto: Tõnu Tunnel
Foto: Tõnu Tunnel

Ruuporid ehitatakse augusti jooksul valmis Eesti Kunstiakadeemia töökojas Tallinnas, misjärel transporditakse need Võrumaale. Installatsiooni avamine jääb septembrikuusse, peale mida on see järeleproovimiseks kõigile avatud.

Projekt sai alguse aasta tagasi, kui EKA sisearhitektuuri esimese kursuse tudengid mõtestasid koos Valdur Mikitaga Lõuna-Eesti metsades metsaraamatukogu kontseptsiooni. Seejärel tutvusid üliõpilased metsamaastikuga Pähni kandis ja töötasid välja oma kavandid, milline võiks olla just sinna sobiv objekt. Ehituseks välja valitud teose autoriks on Birgit Õigus.

Tudengeid juhendasid arhitektuuribüroo b210 arhitektid Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi ja  Mari Hunt, kelle sõnul on disainihariduse puhul oluline oma mõtted teoks teha. „Jälgime rõõmuga, kuidas kogu kursus ühtse ehitusbrigaadina toimib ning usume, et semestriprojekti valmis ehitamine inspireerib ka tulevikus julgeid mõtteid katsetama.”

Head Uudised GoodNews