1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. MIS AITAKS RIIGI VÕIMEKUST TÕSTA? Õiguskomisjon arutab riigi reageerimist isikuvastastele kuritegudele
MIS AITAKS RIIGI VÕIMEKUST TÕSTA? Õiguskomisjon arutab riigi reageerimist isikuvastastele kuritegudele

MIS AITAKS RIIGI VÕIMEKUST TÕSTA? Õiguskomisjon arutab riigi reageerimist isikuvastastele kuritegudele

Õiguskomisjoni istung Foto: Erik Peinar
Õiguskomisjoni istung Foto: Erik Peinar

Riigikogu õiguskomisjon saab täna ülevaate riigi reageerimisest isikuvastastele kuritegudele ning arutab, mida oleks vaja eestimaalaste turvatunde tõstmiseks ette võtta.

„Et inimene tunneb igapäevaselt linnatänaval jalutades ennast turvaliselt, on iga inimese jaoks hindamatu väärtusega ja kahtlemata ka riigi üks olulisi ülesandeid,“ ütles õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof. „Tartus toimunud noore pereisa jõhker peksmine tema lapse silme all on õigustatult tekitanud avalikkuses arutelu igapäevasest turvatundest. Peame olema alati valmis küsima endalt, kas turvatunde loomiseks on kõik tehtud või annab midagi parandada.“

Pikhofi sõnul ongi komisjoni tänase arutelu eesmärgiks saada ülevaade riigi võimekusest ja võimalustest isikuvastaste kuritegudega tegeleda ja neid lahendada. „Arutelu peaks näitama ka seda, mis aitaks riigi võimekust ja võimalusi vägivallakuritegude ennetamisel ja nendele reageerimisel  parandada,“ lisas ta. „Kindlasti peame olema veendunud, et menetlus käiks kiiresti ja tõhusalt ning et paadunud kriminaalidele osundataks vajalikku tähelepanu.“

Pikhof märkis, et küsitavusi tekitab riigi sekkumise võimalused alaealiste kahtlustatavate korral. „Siin ei saa olla ühtset stamplahendust. Alaealiste puhul peab nii menetlus ise kui ka tema edasine kohtlemine arvestama inimese noorust,“ tõdes õiguskomisjoni esimees. „Noorte inimeste puhul on vajalik selge sekkumine, et temast ei kasvaks paadunud kriminaal vaid täisväärtuslik ühiskonna liige.“

Kell 14 algavale komisjoni istungile on kutsutud justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna analüüsitalituse juhataja Jako Salla ja nõunik Kaire Tamm ning Tartu Ülikooli õigussotsioloogia lektor Anna Markina.

Head Uudised GoodNews