fbpx
Avaleht Heategevus AITA SINAGI! Lastefond toetab jätkuvalt ihtüoosihaigeid lapsi
AITA SINAGI! Lastefond toetab jätkuvalt ihtüoosihaigeid lapsi

AITA SINAGI! Lastefond toetab jätkuvalt ihtüoosihaigeid lapsi

LF1Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond toetab ka tänavu ihtüoosi põdevate laste nahahooldusvahendite soetamist, sest nende vahendite haigekassa toetusnimekirja lisamine venib.

Möödunud aasta kevadel muudetud ravikindlustuse seaduse kohaselt on meditsiiniseadmeteks ka kaasasündinud sarvestumishäirega kulgeva nahahaiguse ehk ihtüoosi raviks kasutatavad nahahooldusvahendid ja haigekassa saab neid hüvitada. Seadusemuudatuse ellurakendumine võtab aga aega ning senikaua, kuni baaskreemid haigekassa toetusnimekirja pole veel lisandunud, toetab ihtüoosihaigeid lapsi jätkuvalt lastefond.

Praegu saab fondilt abi 16 last, kellest igaühte toetatakse kuni 64 euroga kuus. “Fond toetab neid seni, kuni riik nahahooldusvahendite kompenseerimise üle võtab, mis praeguse seisuga peaks juhtuma 2016. aastal,” ütles fondi tegevjuht Sandra Liiv. “Kuigi riigi aeglasest toimimisest tulenev kreemide hüvitamise edasilükkumine oli meie jaoks ootamatu ning ihtüoosi põdevate laste edasiseks abistamiseks vajame täiendavaid toetajaid, oleme otsustanud, et ei saa peredele nüüd selga pöörata ning püüame neile annetajate abil toeks olla.”

Ihtüoosihaigete laste toetamist alustas fond 2007. aastal kampaaniaga “Keegi pole seda väärt”. Kaheksa aasta jooksul on lastefondilt abi saanud 20 ihtüoosi põdevat last, keda on kokku toetatud ligi 40 000 euroga. Selle aja jooksul on toetusesaajate hulka pidevalt lisandunud ka uusi lapsi, tänavu näiteks kaks last.

Lisaks sellele, et Lastefond on kompenseerinud ihtüoosihaigetele lastele erinevaid kreeme-salve ja teisi nahahooldusvahendeid, mida nende haigusest kahjustunud nahk vajab suurtes kogustes ning mida haigekassa ravikuluna hetkel ei kata, on viimasel aastal aidatud neid ka laiemalt: 8-aastane Valgamaa poiss Kaido sai fondi ja heade koostööpartnerite abiga endale uue elamise, üks ihtüoosihaigeid lapsi kasvatav pere sai uue vannitoa, neli peret uue vanni ning üks laps uue madratsi ja allergiavaba voodivarustuse. Samuti korraldatakse sel aastal ihtüoosi põdevatele lastele laager.

Rohkem infot aitamise võimaluse kohta leiab SIIT!

OLE  TEADLIK! 

Ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus, mida nimetatakse ka kalasoomustõveks. Haiguse korral on naha sarvkihi rakkude uuenemine kiirenenud või on aeglustunud nende irdumine. Kahjustunud nahka ei ole võimalik terveks ravida, kuid regulaarse ja korraliku nahahoolduse ja ravimite tarvitamisega on võimalik naha seisukorda oluliselt parandada. Haiguse kontrolli all hoidmiseks on vajalikud sagedased duši all käimised ja naha määrimine vastavate salvidega.