Avaleht Heategevus OTSITAKSE LIIKUMISPUUDEGA VABATAHTLIKE! Kadunud inimeste otsingutele otsitakse liikumispuudega vabatahtlikke
OTSITAKSE LIIKUMISPUUDEGA VABATAHTLIKE! Kadunud inimeste otsingutele otsitakse liikumispuudega vabatahtlikke

OTSITAKSE LIIKUMISPUUDEGA VABATAHTLIKE! Kadunud inimeste otsingutele otsitakse liikumispuudega vabatahtlikke

Liikumispuudega inimesedVabatahtlikke ühendav sihtasutus Kadunud, mis tegeleb kaduma läinud inimeste otsimisega, kavandab virtuaalse staabi loomist, milles saaks kaasa lüüa liikumispuudega inimesed.

Sihtasutuse juhi Aare Rüütli sõnul on maastiku läbi kammimine küll kõige nähtavam, aga ainult üks  osa otsinguprotsessist. “Võtmetähtsusega on tegelikult tagala ja staabitöö, mis peab käivituma juba enne maasikule minemist. Kui füüsilisele otsingule koguneb sageli sadu inimesi, siis staabitöö osas on meie vabatahtlike võrgustik kaunis hõre,” ütles Rüütel.

Aare Rüütel
Aare Rüütel

Aastaid kadunud inimeste otsingute organiseerimisega tegelenud Rüütli sõnul ei takista liikumispuue staabitööd arvuti või telefoniga. Vaja on otsingusse kaasatud inimesi läbi helistada, teha operatiivselt kokkuleppeid otsingupiirkonna kohaliku omavalitsusega, leida otsingumeeskonnale toitlustus- ja ööbimisvõimalus, pidada arvestust otsingupiirkondade üle, toimetada videoklippe kadunud inimese fotodega või ka vaadata läbi turvakaamerate salvestusi ja droonivideosid. Plaan on kokku panna ratastoolirahva võrgustik, mille liikmed saaksid abistada eri aegadel. Üks kriitilisim vajadus on hetkel vene keele oskajate nappus, et kadumiskuulutusi kiirelt internetis levitamiseks ära tõlkida. Muidugi on appi oodatud ka liikumisvõimelised inimesed.

Tallinna Puuetega Inimeste Ühingu juhatuse esimehe Villu Urbani sõnul on liikumispuudega inimeste võimekus sageli palju suurem kui võimalus end teostada ja tõestada. “Hoolimata paljudest puuetega inimeste liitudest ja ühingutest ei ole tegelikult liikumispuuetega inimeste üles leidmine sugugi lihtne. Andmekaitse tõttu pole võimalik välja filtreerida näiteks liikumispuudega inimeste kontakte, kes samal ajal ei kannatakse näiteks mõne vaimse puude all, mis vastutusrikast vabatahtlikutööd ei laseks täita,” selgitas ta. Seetõttu saab asjast huvitatud inimesi  Urbani sõnul üles leida ainult meedia kaudu.

Aare Rüütli sõnul on omaette väärtus leida ühes militaarse kogemusega ja missioonil liikumispuudega lõppenud vigastuse saanud veteranid. “Need mehed teavad väga hästi seda, kuidas maastikul otsingute organiseerimine käib ning neist oleks suur abi välistaabis, kuhu saaks nad kohale viia ka hoolimata liikumispuudest,” lisas ta.