fbpx
Avaleht Sport Võitlussport VIDEO! SUVISED SEITSMESED! Eesti taipoksijad valmistuvad võistluseks oma ala kodumaal
VIDEO! SUVISED SEITSMESED! Eesti taipoksijad valmistuvad võistluseks oma ala kodumaal

VIDEO! SUVISED SEITSMESED! Eesti taipoksijad valmistuvad võistluseks oma ala kodumaal

Kevin RennoTelekanali TV3 uudistesaate “Suvised Seitsmesed” käis vestlemas Tallinna Taipoksi Klubi treeneri Kevin Rennoga, kes valmistab kahte oma õpilast ette suureks võistluseks muay thai sünnimaal Tais. Kevini õpilased Andra Aho ja Oskar Künnapuu kuuluvad maailmakarikavõistlustele sõitvasse kaheksa võitlejaga Eesti koondisesse.
“Meile on osalemine esmakordne, aga muidu on tai poksi Maailma Karikas väga tunnustatud võistlus, mida on juba aastaid peetud,” selgitab treener.

Kevin Renno sõnul korraldab sõitu tai poksi alaliit Eesti Muay Thai Föderatsioon, kes paneb ka koondise kokku. Eesti taipoksijad on juba käinud Euroopa ja maailmameistrivõistlustel ning toonud sealt ka säravaid medaleid. Eesti koondisega sõidab kaasa veel üks treener, kuid ühiseid treeninguid ei tehta, iga õpetaja tegeleb oma õpilastega. “Sellise võistluse puhul on oluline personaalne lähenemine ja kui koos treenib terve koondis, siis sellist lähenemist ei saa olla,” seletab treener.

Reporteri küsimusele, et mis tunne on sõita tai poksi kodumaale võistlema ja kas see tekitab ka aukartust, arvab Kevin, et emotsioone tuleks küsida sportlaste käest. “Ise olen seal käinud, korraldus on tipptasemel ja vastased aukartustäratavad, iga osalejariigi number üks võitlejad. See pole teisejärguline võistlus ega organisatsioon, kohal on ikkagi tippklass.”

Ajakirjanik tunneb huvi ka selle vastu, et kas show-elemendid on võimsamad kui Eesti võistlustel? “Võistlused on suurel areenil, seal on 3-4 poksiringi, iga kõrval live-muusika bänd, kes mängib taipoksivõistluste traditsioonilist muusikat — juba see on elamus omaette,” tutvustab Kevin eesseisvat oma kogemuste põhjal.

Eesti taipoksijate fännid võivad mõistagi Taisse kaasa tulla, kuid Kevini arvates on see neile siiski liiga kulukas. Kohale tulevad mõned sportlaste lähedased. “Anname veebi vahendusel teada, kuidas meil seal läheb,” lubab üks koondise treeneritest. “Meid on seal paras punt, elame ka ise üksteisele kaasa.”

Jutuks tuleb ka see, millised lootused on Kevinil pandud oma õpilastele, eriti “võitmatule tüdrukule” Andra Ahole, kes on samas suhtlemises vägagi tagasihoidlik. Treeneri sõnul on neiu võidelnud 2-3 tüdrukuga, kes on sellel võistlusel medalikohale tulnud, ja siiani on Andra neid võitnud. “Usun, et ta on valmis ja annab endast parima!” arvab õpetaja. Ka Oskar Künnapuu šansse peab ta heaks, kuid mõistagi on kõik noormehe enda teha. Kevin treenib mõlemat noort koos, päevas on kahel korral taipoksitrenn pluss veel üldfüüsiline trenn ja jooksmine.

Jutt jõuab ka järelkasvu peale ning treeneri sõnul oodatakse taipoksitreeningutele kõiki, kel on tahtmist ja julgust tulla ning teha ära esimene proovitreening ehk siis olla üle esimesest hirmust. “Tai poks pole kaklussport, vaid võitluskunst, millel on omad traditsioonid ja reeglid ning suur osa on treeneri ja vastase austamisel,” seletab Kevin Renno. Soovijatel tuleks minna internetilehele taipoks.ee, leida sealt Kevini kontaktid ning meili teel saab juba rohkem infot.

Eelseisval sügisel algavad taas baaskursused ja sinna võivad tulla kõik, kes on vanemad kui viis aastat, ülemist piirangut pole — selle alaga tegelevad ka ülekuuekümnesed. Telereporterit huvitab see, et kas treenida saab ka eksklusiivse Taist pärit treeneri Mosa Chatchawani käe all. Kevini jutu järgi saab Mosaga eratreeninguid teha, selleks tuleks taas eelnevalt Kevini endaga ühendust võtta. Üldiselt aga teevad Tallinna Taipoksi Klubis rühmatreeninguid mitu treenerit, personaalse trenni puhul saab valida eesti ja inglise keelt rääkivate õpetajate vahel.
Eksootiline Tai päritolu treener Mosa Chatchawan elab ja töötab Eestis juba neljandat hooaega, Kevini sõnul meeldib talle Eesti, siin on tal ka kaasa ning oma kodu. Lõpetuseks aga tahab reporter teada, kas ja kunas näeb Kevinit ennast võistlemas. “Tahaksin, aga näis, kas leian aega ennast treeningule pühendada, praegu jääb aega aina vähemaks,” ei anna tuntud taipoksija erilist lootust.

Taipoksi Maailma Karikas toimub Bangkokis 13.-23. augustil ja Eesti koondis sõidab sinna nädala jagu varem, et treenida ka kohalikes oludes.

VAATA VIDEOT!

Jüri Kukk