1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Küüslaugu tervislikud eelised
Küüslaugu tervislikud eelised

Küüslaugu tervislikud eelised

Küüslauguküüs on üks parimaid ravimeid, mis parandab mitmed haigused. Küllap paljud meist ei ole päris suured küüslaugusõbrad – eriti tema lõhna pärast kui ta on toores – aga saades teada tema lugematutest eelistest, oleks tore lisada küüslauk paljudesse oma toitudest. Kuigi küüslauku nimetatakse ka “lehkavaks roosiks”, ei ole kahtlust, et teda toidule lisades aitab ta tugevdada valmistatava toidu kvaliteeti ning maitset.

Küüslauk on vanim teadaolev raviomadusi omav taim; ka “imerohuks” kutsutud taim on lahenduseks kõigele – alates nohust kuni katkuni.

Küüslauk võeti kasutusele Inglismaal esmakordselt aastal 1548. See kuulub Alliaceae perekonda, mis sisaldab selliseid köögivilju nagu sibulad, porrulauk, murulauk ja šalottsibul. Ladina keeles on küüslauk “Allium sativum”.

Mis on küüslaugu peamine koostisosa, mis muudab ta nii võimsaks taimeks? Vastus on väävli ja flavonoidide kombinatsioon haiguse vastu võitlemiseks. Küüslaugus on erinevaid väävliühendeid nagu allicin, alliin ja dithiin. Need ühendid annavad küüslaugule tema iseloomuliku terava lõhna ja tugeva maitse. Küüslaugus leiame ka vitamiine nagu vitamiin B1, vitamiin B6 ja C-vitamiini ning küüslauk sisaldab selliseid olulisi toitaineid nagu kaltsium, mangaan, fosfor, trüptofaan ja vask.

Mille poolest siis on küüslauk tervisele kasulik?

Looduslik antibiootikum

Väävli aktiivne toimeaine allicin on tuntud oma antibiootikumi omaduste poolest. Seda kemikaali toodetakse, kui küüslauku kas hakkida või närida. Allicin mitte ainult tapab mikroobe, vaid ka pärsib organismis nende arengut – 1mg allicini tõhusus võrdub 15 standard ühiku penitsilliiniga.

Immuunsuse käiviti

Antioksüdandi omadustega küüslauk aitab säilitada immuunsüsteemi. Tema toime aktiviseerib organismis selliseid immuunsüsteemi rakke nagu T-lümfotsüüte ja makrofaage, mis aitavad tugevdada organismi kaitsevõimet.

Ideaalne vererõhu stabilisaator

Ameerika Ühendriikides, kus keskmiselt 50 miljonit inimest kannatavad kõrge vererõhu all, läbiviidud uuringud tõestavad, et küüslauk aitab verelibledel vabastada vesiniksulfiidi gaasi H2S, mis aitab veresooni laiendada ja kontrollib ka vererõhku.

Küüslauk vähendab kolesteroolitaset, mis taas kaudselt aitab hoida vererõhku.

Vähendab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumist

Üheks küüslaugu kasulikumaks omaduseks on tema põletikuvastane toime. On teada, et ta kaitseb veresoonte põletiku ning oksüdatiivse stressi eest. Reaktiivse hapniku molekulid põhjustavad limaskesta veresoonte kahjustumist, mis suurendab meie keha riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, näiteks ateroskleroosi ja infarkti, samuti oksüdatiivne kahju võib põhjustada ka põletikke ja veresoonte ummistumist – seda probleemi aitab lahendada küüslaugus sisalduvad ainulaadsed väävliühendid.

Küüslaugus sisalduv B6-vitamiin kaitseb samuti südamehaiguste eest, alandades organismis homotsüsteiini taset, mis muidu võib otseselt kahjustada veresoonte seinu. Küüslaugul  on ka sarnaselt aspiriinile verd vedeldavad omadused.

Hoiab ära vähki

Küüslauk liigitatakse vähivastase toidu hulka ja on avastatud tema kasulikkus, ravides peaaegu kõiki vähivorme, va eesnäärme- ja rinnavähki, kui teda võtta iga päev. Kui küüslauku võetakse ainult paar korda nädalas, siis ta ravib ainult kahte tüüpi vähki – neeru- ja pärasoolevähki.

Nohuravim

Külmetushaiguste põhjuseks on peaaegu 200 viirust. Viirusevastane ühend allicin aitab ravida neid külmetushaigusi põhjustavaid viiruseid. Uuringud tõestavad, et küüslaugu mõju on tõhusam, kui tema võtmisega alustada enne infektsiooni kinnipüüdmist. Samuti on tõestatud, et ta vähendab ka külmetushaigustest toibumise kestvust. Külmetuse esimeste märkide saabudes kas närida 4 küünt toorest küüslauku või lisada need oma supi sisse.

Küüslauk kui valuvaigisti

Küüslauk on väga kasulik artriidist põhjustatud valu leevendamisel. Putukahammustuste  ja skorpionide hammustuse puhul saab kergendust, kasutades lokaalselt küüslaugu mahla. Samuti võib kasutada küüslaugumahla segatuna soolaga lokaalselt verevalumite ja nikastuste korral.

Kiire vahend hambavalu korral

Lõigatud küüslauguküünt hõõrudes oma valutavate hammaste ja igemete juures, kaob valu mõne aja pärast.

Tõhus ravi soolatüügaste ja herpese korral

Soolatüügaste ravil tuleb värskelt purustatud küüslauguga määrida mõjutatud ala, varsti nad kaovad ja herpese ravil lõigata küüslauguküüs kaheks pooleks, süüa üks pool ning teine poolt asetada mõjutatud piirkonda.

Kuidas küüslauku tuleks kasutada?

Nagu varem mainitud, on küüslaugu tugev maitse ja terav lõhn märk sellest, et küüslaugus on rohkesti sulfiide. Nii et proovige valida selline, millel on tugev maitse ja mis on kasvanud orgaaniliselt – need on parimad.

Kaua säilitatud küüslauk on tuntud kui kõige võimsam antioksüdant. See on küüslauk, mis on viilutatud ja seejärel kaks aastat vees või alkoholis leotatud.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab järgmist päevaast annust küüslauku:

Kui ei ole teisiti ette nähtud, keskmine päevane annus on järgmine: värske küüslauk – 2 kuni 5g; kuivatatud pulber – 0,4 kuni 1,2 g; küüslauguõli – 2 kuni 5mg; küüslauguekstrakt – 300 kuni 1000mg (tahke aine). Küüslauku tuleb võtta koos toiduga, et vältida seedetrakti ärritust.

Toimetas: Aare Rüütel

Allikas: http://myhealthlist.net/2013/03/health-benefits-of-garlic/

Head Uudised GoodNews