TalTech loob põhikooli reaalainete õpetajatele stipendiumi: tunnustus neile, kes teevad tuleviku võimalikuks
Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond kuulutas välja uue toetusfondi põhikooli reaalainete õpetajatele, kelle töö loob vundamendi Eesti tehnoloogilisele arengule. Eelneva küsitluste järgi on õpetajate probleemiks läbipõlemine ja vähene tunnustus, mis võib juba saja euro nimel panna sektorist lahkuma.

„Kui soovime Eestis tugevat inseneriharidust ja tehnoloogilist arengut, peame alustama sealt, kus kujunevad noorte esimesed hoiakud reaalainete suhtes – põhikoolist. Selle stipendiumiga tahame öelda neile õpetajatele: me märkame teid ja teie tööl on tähendus,” sõnab TalTechi Arengufondi juhataja Elinor Toming. “Mingil moel on see ka rahva toetuse fond, sest siia saab panustada igaüks ja samas ka oma õpetajaid sellele esitada.”
Kui soovime Eestis tugevat inseneriharidust ja tehnoloogilist arengut, peame alustama sealt, kus kujunevad noorte esimesed hoiakud reaalainete suhtes – põhikoolist.
Stipendiumiga soovib ülikool esile tõsta neid põhikooli õpetajaid, kes on suutnud oma tundides luua inspireeriva õpikeskkonna, äratada õpilastes huvi matemaatika, füüsika, keemia, informaatika või loodusteaduste vastu ning kelle töö tulemusel liiguvad noored kindlamalt edasi gümnaasiumi ja kõrgkooli reaalharidusse. Igal aastal antakse välja kuni 100 stipendiumi, millega tunnustatakse nii nooremaid kui ka staažikamaid õpetajaid.

Stipendiumi saavad taotleda õpetajad ise või neid võivad nomineerida kolleegid ja lapsevanemad. Taotlusi hindab komisjon, kuhu kuuluvad TalTech Arengufondi, Õpetajate Liidu ja Tallinna Tehnikaülikooli esindajad. Hindamisel arvestatakse õpetaja mõju õpilastele, uuendusmeelsust ja panust kooli või kogukonda.
TalTechi rektor Tiit Land rõhutab reaalainete õpetajate tähtsust tehnikaülikooli järelkasvu kujundamisel: „TalTechis näeme igal aastal, kui olulist rolli mängib põhikooli õpetaja selles, kas noor suudab ja julgeb astuda tehnikaõppesse,” ütleb Land. “Just matemaatika aitab teha tarku otsuseid, luua innovatsioone mistahes valdkonnas ja arendada seeläbi kogu ühiskonda. Seega on matemaatika eluliselt oluline kõnelemise keel ja ka meie tuleviku majandusedu üks võtmeid.”
Õpetajate motivatsioon ja väärtustunne on ohus
Idee tugineb TalTechi Arengufondi poolt läbi viidud küsitlusele, mis tõi esile murettekitava pildi: suur töökoormus, vähene ühiskondlik tunnustus ja rahulolematus palgaga on viinud olukorrani, kus õpetajad, kes teevad oma tööd küll missioonitundega, tunnevad end tihti läbipõlenu ja alahinnatuna. “Eesti haridussüsteemis süveneb kriis, mille keskmes on õpetajate vähene järelkasv ja kiire lahkumine koolidest. Eriti tõsine ongi olukord just põhikoolide reaalainete õpetajate seas,” kirjeldab Toming.

Kuigi 75% õpetajatest hindas oma motivatsiooni kõrgeks, on suur hulk neist samal ajal kaalunud ametist loobumist. Tulemused näitavad, et eriti haavatavas olukorras on noored õpetajad, kes võivad juba 100–200-eurose palgatõusu nimel sektorist lahkuda. Ka kogenud õpetajad ei tunne end kindlalt, sest nad peavad toime tulema õpilaste madala õpimotivatsiooni, ajapuuduse, ebapiisavate õppematerjalide ja käitumisprobleemidega, sageli ilma vastava tugistruktuurita.
Õpetajate stipendiumi loomist toetab selle valguses ka Õpetajate Liit: „Põhikooli õpetaja roll on äärmiselt oluline. Meil on hea meel näha, et reaalainete õpetajad, kellest on suur puudus, saavad nüüd rohkem tähelepanu ja tunnustust – see on oluline samm õpetajaameti väärtustamise suunas.“
Fond ootab toetusi nii eraisikutelt kui ka ettevõtetelt. Esimese panuse on andnud Titanium OÜ. Ettevõtte juhatuse liige Bharath Chari rõhutab õpetajate rolli ühiskonna kujundajatena: „Suuresti mängivad just õpetajad keskset rolli järgmise põlvkonna suunamises ja väärtuste edasiandmises. Seetõttu on mul hea meel seda algatust koostöös TalTechiga toetada – see on investeering tulevikku, mille mõju ulatub kaugele.“
Suuresti mängivad just õpetajad keskset rolli järgmise põlvkonna suunamises ja väärtuste edasiandmises.
- Stipendiumi esimesed saajad kuulutatakse välja juba tänavu sügisel, septembri teises pooles.
- Lähemalt stipendiumist, tingimustest ja toetusvõimalustest saab lugeda siit.