KUULA! “HEAD UUDISED”! Lilia Märtmaa: hoidke enda harmoonilist tasakaaluseisundit!
18. novembril oli Heade uudiste saate külaline Tervendavate Helide keskuse üks rajajatest, gongimeister, multiinstrumentalist, ürituste korraldaja ja muusikaterapeut Lilia Märtmaa, kes andis nõu, kuidas muusika abil oma elukvaliteeti parandada. Lilia sõnas, et kõige tähtsam kasutades muusikat teraapiavormina on teadlik kuulamine – kuulata helisid, muusikat, iseennast ja ruumi, kus sa oled.
Kõige tähtsam kasutades muusikat teraapiavormina on teadlik kuulamine!
View this post on Instagram
Mis on muusikateraapia?
Lilia selgitab, et muusikateraapiat võib kasutada paljude häirete puhul nagu meeleoluhäired, ärevus, stress, post-traumaatilised seisundid. Kasutada võib nii aktiivset muusikateraapia vormi või passiivset – aktiivne on vorm, kus mängitakse pille, passiivses kuulatakse.
Lilia rõhutab, et muusikateraapia puhul peab kindlasti olema kolm asja – inimene, kes saab teraapiat, muusika ja terapeut.
Muusikateraapiat kasutatakse ka näiteks erivajadustega inimeste puhul. Samas ka kui inimesel on näiteks käte liigutamisega probleeme, pannakse trummid tema käeulatusse – see on trenn käte jaoks ja samas ka ajutreening.
Muusikaterapeudid töötavad paljudes rehabilitatsioonikeskustes. Ka meditsiinis kasutatakse muusikateraapiat. Väga huvitav valdkond on ka preventiivne ehk ennetav muusikateraapia, kus tavakasutajad saavad ka muusikat oma eesmärkides kasutada. Muusikateraapiat kasutavad palju ka psühholoogid, sotsiaaltöötajad, õpetajad.
Muusikateraapiat võib kasutada paljude häirete puhul nagu meeleoluhäired, ärevus, stress, post-traumaatilised seisundid.
Helikausimassaaži võib võrrelda tavamassaažiga
Lilia tõdeb, et kui nad 13 aastat tagasi heliteraapiatega alustasid, olid nende kliendid pigem esoteerilised inimesed, kes ostisid spirituaalset lähedust. Nüüd käib muusikateraapias rohkem suuri ja tuntuid firmasid, kes otsivad stressimaandust ja kvaliteetset koosviibimist töötajatega.
Ta kirjeldab, et väga populaarne on helikausside massaaž, mille käigus võib terve keha läbi heliseda tunni aja jooksul. “Heliteraapia käigus näitame erinevaid helivibratsioone. Helimassaaži teel saab tunnetada neid helisid enda kehas,” räägib ta.
Esimesena kasutatakse vibreerivat Tiibeti kaussi, mille kõla on väga ülemheliderikas, samas see vibreerib, kui vstu seda lüüa. See tekitab kehas vibratsioone ja seda võib võrrelda tavamassaažiga.
View this post on Instagram
Kõik aistingud ja kogemused on erinevad
Lilia sõnab, et heliteraapia ajal tekkinud aistingud ja kogemused väga erinevad ja unikaalsed. alati erinev, sest see sõltub alati inimese sisemisest seisundist.
“Helirännakule võib alati lisada oma taotluse, see on natukene maagia, et soovid peale rännakut täituksid. Samas on selleks ka väga hea põhjendus, sest kui me oleme lõdvestunud seisundis, on väga hea kontakt alateadvusega ja me saame ise end ümber programmeerida,” selgitab ta.
Lilia andis kõige olulisema soovituse kuulajatele – hoida oma harmoonilist tasakaaluseisundit. “Kuula iseennast, lülita muust infost välja. Jaga seda seisundit oma lähedastega. Nii me päästamegi üksteist,” ütleb ta.
Kuula iseennast, lülita muust infost välja. Jaga seda seisundit oma lähedastega. Nii me päästamegi üksteist!
HÄID MÕTTEID JA NÕUANDEID LILIA MÄRTMAALT
- Muusikateraapia on abiks paljude häirete puhul, näiteks meeleoluhäired, ärevus, stress, post-traumaatilised seisundid.
- Muusikateraapiat kasutatakse palju ka tavaelus, näiteks taastusravides või sotsiaaltöötaja, õpetaja või psühholoogi rollis.
- Alguses käisid meie juures pigem esoteerilised inimesed, kes otsisid spirituaalset lähedust. Praegu käib rohkem suuri ja tuntuid firmasid, kes otsivad stressi maandust ja kvaliteetset koosviibimist töötajatega.
- Heli kausside puhul on tegemist justkui massaažiga, mille käigus võib terve keha tunni aja jooksul läbi heliseda ning tunnetad neid helisid enda kehas.
- Tiibeti kausil on väga head omadused, selle kõla on väga ülemheliderikas, samas vibreerib, kui vastu kaussi lüüa. See tekitab kehas vibratsioone ja on võrreldav tavamassaažiga.
- Heliteraapiast saadud kogemus alati erinev, see sõltub alati inimese sisemisest seisundist.
- Enne heliteraapia algust võib alati lisada oma taotluse, see on natukene maagia, et soovid peale rännakut täituksid.
- Kui me oleme lõdvestunud seisundis, on meil väga hea kontakt alateadvusega ja me saame ise end ümber programmeerida.
- Heliteraapia ei ravi ega tee imesid, küllaga toob see 99,9% välja puhkamist ja stressi maandust.
- Unne vajumine on meile kui heliterapeutidele komplimendiks.
- Heliteraapias kasutatavad pillid põhinevad loodushelidel ehk ülemhelidel. Nende helide abil häälestatakse organism loodusharmooniale.
- Iga muusika on hea ja ilus. Sõltub eesmärkidest, milleks seda kasutada ja kelle jaoks seda kasutada.
- Heliteraapias mängime kongilaineid ehk lained, mil kongi heli intensiivselt kasvab. Mingil hetkel tekib väga vali heli. Sellel hetkel vabaned emotsioonidest ja blokeeringutest.
- Mida pehmem pulk helikaussidel, seda pehmemad ja madalamad toonid, ning seda suurem vibratsioon.
- Heliteraapia on rohkem kuulamise kunst. Inimestega töötades on väga erinev, kuidas helid inimestele mõjuvad. Sa pead ise kuulama, mida sa mängid.
- Helirännaku puhul mängid vastavalt inimese seisundile. Seda kunsti peab arendama.
- Helikausse võib kodus kasutada mediteerimiseks, lihtsalt helide kuulamiseks. Arvestada tuleb kausi vibraakustilist efekti, erinevate raskete haiguste puhul võib tekkida vastunäidustusi.
- Üldise energia tõstmiseks kuula midagi rütmilisemat.
- Enne seansile minekut ole valmis pikali lesimiseks, kanna selleks mugavat riietust ja võta kaasa isiklik lamamismatt. Ole avatud uuele kogemusele ja vaata mis tuleb.
- Hommikul ärgates kuula kõigepealt iseennast ja vaikust. Seejärel küsi endalt, mis muusikat ma praegu vajan, kas liikuvat ja tantsivat või rahustavat.
- Leia iga päev vähemalt 10 minutit, et kuulata loodushelisid.
- Ümisemisel on teraapiline toime ja seda saab iga üks ise harjutada, peamine, et ei tekiks tuntud viise ega sõnu.
- Eelista pingete maandamiseks heliteraapiat alkoholile. Alkohol annab sulle hea tunde paariks tunniks, aga järgmine päev on paha olla. Heliteraapia puhul on sul hea nii selle ajal kui ka järgmisel päeval.
- Hoia harmoonilist tasakaaluseisundit. Kuula iseennast, lülita muust infost välja. Jaga seda seisundit oma lähedastega. Nii me päästamegi üksteist.
KUULA SAADET!
SAATES KÕLANUD TEEMAD:
- Eelmisest saatest – 0.27
- Sissejuhatus – 0.55
- Ookeani trumm – 1.34
- Teadlik kuulamine – 2.24
- Muusikateraapia vormid – 3.37
- Helirännak – 6.22
- Tiibeti kauss – 8.20
- Aistingud helirännaku ajal – 9.05
- Teraapia ei ravi ega luba imesid – 10.41
- Lamamiskontsert vs tavakontsert – 11.47
- Unne vajumine – 12.36
- Helide idamaaline kõla – 13.10
- Ülemhelilised kõlad – 15.15
- Jazzi akordid teraapias – 16.11
- Dissonantsed kooskõlad – 16.54
- Tuulekellad – 19.10
- Indiaanlaste flööt – 19.49
- Pillid kui sõbrad – 21.09
- Helikausid – 21.38
- Vajalikud oskused Tiibeti kausi kasutamiseks – 24.02
- Tiibeti kausid koduses kasutuses – 25.27
- Kodune heliteraapia kurbuse vastu – 26.06
- Heli- ja muusikateraapia erinevus – 27.06
- Nõuandeid enne heliteraapiasse minekut – 29.18
- Nõudlus teraapiale – 30.14
- Teraapia VÕIB teha imesid – 30.53
- Muusika hommikul – 32.28
- Vaikus – 33.30
- Ümisemine – 35.29
- Skeptilisus Eestis – 39.58
- Heliteraapia ettevõtetes – 41.00
- Teenust pakutakse nii kohapeal kui teraapiamajas – 42.22
- Kust leiab Tervendavate Helide keskuse – 42.53
- Nõuanne kuulajatele – 43.17